Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Automat nebo quartz?

Na tuto otázku snad lidstvo nikdy nenajde správnou odpověď. A to je dobře. Možná se vám zdálo, že mechanickým hodinkám už odzvonilo a quartz si vyhřívá své místo na výsluní. Opak je ale pravdou. Stále existují dva tábory, z nichž každý má své zaryté fanoušky. Mezi mechanickými (zpravidla automatickými) a quartz hodinkami je poměrně velký rozdíl. Každý z těchto typů má své nesporné výhody a nevýhody, a tím také fanoušky a odpůrce. Že ještě nevíte, do které skupiny patříte? Pojďte si s námi ujasnit základní rozdíly mezi mechanickými a quartz hodinkami.

Automat nebo quartz? @ instagram.com/pulsar_watches

Quartz

Hodinky typu quartz, jednoduše – hodinky na baterku, jsou mezi spotřebiteli velmi populární. A není se čemu divit, vynikají totiž svou přesností. Takže vy, kteří rádi chodíte všude včas a dochvilnost je vaše druhé jméno, jste právě našli svůj typ hodinek. A pro nás ostatní tu máme dalších pár vlastností a specifik tohoto typu hodinek. Bezesporu jednou z největších výhod quartz hodinek je, že jsou „bezstarostné“. Ano, možná vám to přijde jako samozřejmost, ale oproti automatickým hodinkám, které musíte „natahovat“, tyto baterkové hodinky jedou samy. Jenže všechna pro mají svá proti. Za to, že hodinky fungují takřka samy a nemusíme se o ně starat, je potřeba zaplatit také „daň“. Daní je v tomto případě fakt, že baterie v hodinkách vydrží zhruba 3 roky a pak se musí vyměnit.

Sběratelské kousky to povětšinou nejsou. Přestože pro správný chod stačí vyměnit baterku, samotný strojek také není nesmrtelný. Jeho životnost se pohybuje někde mezi 25-30 roky. A co to znamená? Pokud hledáte spotřební hodinky, o které nemusíte mít starost a nikdy vás nezklamou, jsou hodinky quartz tou správnou volbou. Pokud ale hledáte hodinky, které chcete v budoucnu darovat blízkým třeba jako dědictví, s těmito hodinkami budete mít problém. Ano, samozřejmě je tu i možnost úplné výměny strojku na hodinkách, může se ale stát, že po 30 letech již na náhradní díl jen tak nenarazíte.

Quartz – výhody:

  • Odolnost
  • Nošení bez starostí
  • Přesnost

Quartz – nevýhody:

  • Pravidelná výměna baterie
  • Životnost do 30 let

Mechanika

Mechanický strojek, to je jednoduše klasika, na kterou se nezapomíná. Mechanické hodinky mají také své příznivce a není jich málo. Na tento typ hodinek nedají dopustit zejména lidé, kteří si potrpí na detailech. Automatické hodinky se totiž skládají z velké spousty malinkých i větších kovových dílků, které do sebe dokonale zapadají a tvoří tak funkční stroj. Do karet jim hraje také životnost. Oproti quartz hodinkám s baterkou, vydrží automatické hodinky mnohem déle. Pod slovem „mnohem“ si v tomto případě můžeme představit desítky let. Někteří výrobci dokonce uvádí, že jejich životnost je téměř 100 let.

Za nevýhodu mechanických hodinek je považována jejich nepřesnost. Ano, nepřesné hodinky, ty asi nechce nikdo. Pokud si ale uvědomíme, že onou „nepřesností“ jsou myšleny 2s denně, je tato „nevýhoda“ opravdu zanedbatelná.

A proč jsou vlastně mechanické hodinky nepřesné a v přesnosti je překonají i ty nejlevnější digitálky? V tomto případě je dokonalá a všudypřítomná mechanika spíše slabou stránkou. Neustálé tření, gravitace, teplota a mnoho dalších vlivů, které chod hodinek ovlivňují, nemůžeme z naší strany příliš ovlivnit. Vše je o samotném chodu hodinek a prostředí, ve kterém se nacházejí. Již stovky let se hodináři po nejrůznějších koutech světa snaží tyto problémy minimalizovat, úplně odstranit je ale nejde, což je na druhou strany kouzlo mechanických hodinek.

Automat - výhody:

  • Životnost až 100 let
  • Údržba cca 1x za 8 let

Automat - nevýhody:

  • Méně přesné
  • Zastavení po uplynutí rezervy chodu
  • Nejsou tak nárazuvzdorné

Tak co vy, máte vybráno? My si pro jistotu pořídili oboje.

Zobrazit další produkty

24. 7. 2019

Nahoru