Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pečovat o hodinky

Nevíte, jak pečovat o své hodinky? Asi všichni se shodneme na tom, že hodinky nejsou úplně levnou záležitostí. A právě proto je potřeba o ně patřičně pečovat. Nejen že touto péčí zajistíte bezproblémový chod hodinek, ale prodloužíte také jejich životnost. Ať už máte doma mechanické či quartz hodinky s ocelovým, gumovým či koženým páskem, péči o ně se nevyhnete. Tak jak na to?

Jak pečovat o hodinky

Povrchové čištění

Úplným základem správné péče o hodinky je jejich pravidelné povrchové čištění. Smítka prachu, otisky, šmouhy, tomu se nikdy nevyhneme. Na tyto povrchové nečistoty zpravidla postačí suchý měkký hadřík. Pokud jde o trochu větší znečištění, pomůže hodinky přetřít mírně navlhčeným hadříkem s trochou mýdla. To je ale poté nutné otřít čistým hadříkem a následně hodinky vysušit.

V případě, že jsou vaše hodinky vodotěsné, je samozřejmě možné omývat je bez problémů vodou. Důležité ale je nejdříve se přesvědčit, zda je na hodinkách zatlačená korunka (nedostane se přes ni voda dovnitř) a nijak s nimi pod vodou nemanipulovat.

Na čištění hodinek je vhodné používat kartáček s jemnými štětinkami, který se dostane i do méně přístupných míst a nepoškodí přitom samotné hodinky.

Vnější prostředí

Hodinky do značné míry ovlivňuje prostředí, ve kterém se nachází. Ať už se jedná o vám přirozené vlastnosti jako pot, kyselost pokožky či používané kosmetické přípravky a parfémy nebo o klimatické podmínky kolem vás. Hodinkám neprospívají například ani prudké změny teploty, sluneční záření, přílišná vlhkost či chlad.

Péče o řemínky

Pozor také na parfémy a krémy na ruce. Pokud jste zvyklí stříkat si parfém na zápěstí, je vhodné na řemínek použít impregnační sprej, který jej ochrání a zároveň neznehodnotí.

Krémy na ruce koženému řemínku také neprospívají. Jsou totiž mastné a tak znečišťují řemínek a následně také znesnadňují jeho vyčištění. Pokud je to tedy možné, zvolte co nejméně mastný krém.

Zobrazit další produkty

Voda

Kožený pásek a voda, to nejde dohromady. Kožený řemínek není voděodolný, a proto jej sundávejte před sprchou, bazénem i mořem. Není žádoucí ani umývání nádobí. Koženému řemínku totiž neprospívá voda a už vůbec ne chemický prostředek.

Quartz hodinky

Zajištění plynulého chodu quartz hodinek není nijak zvlášť náročné. Nezbytná je pouze pravidelná výměna baterie, jejíž životnost se pohybuje kolem 2 let. Tuto výměnu by měl provádět renomovaný hodinář.

Některé quartzové hodinky mají dokonce i ukazatel životnosti baterie. Tento systém se označuje jako tzv. EOL a díky němu s předstihem (zpravidla kolem 7 – 10 dní) zjistíte, že se blíží konec životnosti vaší baterie. Systém na to upozorní například skákáním vteřinové ručičky ve 4 sekundových intervalech.

Mechanické hodinky

Tyto hodinky jsou na údržbu trochu náročnější. Vyžadují totiž natahovaní. Pokud nemáte hodinky nepřetržitě na ruce, jejich chod se po uplynutí časové rezervy (zpravidla mezi 24 až 48 hodinami) zastaví a je nutné je následně znovu natáhnout. Skvělým pomocníkem je v tomto případě tzv. winder, který je bude natahovat za vás.
Mechanické hodinky jsou také mnohem náchylnější vůči otřesům a nárazům.

Kam uložit hodinky

Pokud hodinky zrovna nenosíte, je dobré mít na ně vyhrazené místo. Zpravidla by mělo jít o suché a bezpečné místo, na kterém budou hodinky mimo přímé sluneční záření. Vhodné je také uložení do krabičky, která utlumí případný pád hodinek.

Zobrazit další produkty

Zobrazit další produkty

12. 8. 2019

Nahoru